Historia polskich Żydów
Dodane przez admin dnia 04.04.2019 18:20
29 marca br. uczniowie klas 8C i 8D wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce, której celem było przybliżenie historii polskich Żydów.
Rozszerzona zawartość newsa
Historia polskich Żydów


29 marca br. uczniowie klas 8C i 8D wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce, której celem było przybliżenie historii polskich Żydów.

Spacerując po terenie Getta Warszawskiego zatrzymaliśmy się przy Pomniku Bohaterów Getta i Pomniku poległych w Walce. Przewodnik zapoznał uczniów z historią powstania getta, z warunkami, w jakich musieli żyć w okresie II Wojny Światowej Polacy pochodzenia żydowskiego.

Wspomniał o ważnych bohaterach tamtych czasów, młodych przywódcach powstania Marku Edelmanie, którego mural umieszczony jest na ścianie jednego z budynków, Mordechaju Anielewiczu, którego upamiętnia bunkier jego imienia przy ul Miłej. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Karskiego legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, w którego relacje nikt z ówczesnych rządzących nie chciał uwierzyć. Na trasie spaceru nie można było pominąć Umschlagplatzu, skąd w czasie wojny odjeżdżały transporty ludzi skazanych na zagładę w komorach gazowych obozów koncentracyjnych.

Na krótką chwilę refleksji przystanęliśmy przy pomniku współczesnego kanclerza Niemiec Will’ego Brandta, który podczas wizyty w 1970 r. oddał spontanicznie hołd ofiarom holocoustu klękając pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Druga część wycieczki poświęcona była indywidualnemu zwiedzaniu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dowiedzieliśmy się co znaczy słowo „polin”, prześledziliśmy historię wędrówek Żydów przez Europę od średniowiecza do współczesności. Muzeum jest bogate w eksponaty, wystawy, oferuje bogatą gamę wrażeń, których nie sposób ogarnąć podczas jednej wizyty. Zachęcamy do odwiedzenia placówki, szczególnie teraz w miesiącu kwietniu, kiedy przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Fot. własne KJN

Poranny spacer po Warszawie rozpoczął się od miejsc zlokalizowanych na placu przy Muzeum Polin