Tydzień Misyjny 2016
Dodane przez admin dnia 01.11.2016 08:34
Tegoroczny Tydzień Misyjny, który rozpoczął się Niedzielą Misyjną w dniu 23 października, obchodzimy pod hasłem „Ochrzczony - to znaczy posłany”.
Rozszerzona zawartość newsa
Tydzień Misyjny 2016


Tegoroczny Tydzień Misyjny, który rozpoczął się Niedzielą Misyjną w dniu 23 października, obchodzimy pod hasłem „Ochrzczony - to znaczy posłany”.

W tym Tygodniu wraz z całym Kościołem ogarniamy modlitwą dzieci świata i misjonarzy wśród nich pracujących. Z tej okazji na lekcjach katechezy dn. 28 października w klasach: IIIe, IIIa, VIb, Va, VIc i VId gościliśmy s. Fabianę Zielińską FSK - misjonarkę z Rwandy.

Dzieci dowiedziały się, że Rwanda to jeden z najmniejszych krajów afrykańskich, położony w sercu kontynentu. Ze względu na ukształtowanie, Rwanda określana jest mianem Kraju Tysiąca Wzgórz. Ale dla mieszkańców, jest to jednocześnie kraj tysiąca problemów i nadziei. Ludzie spożywają tu jeden posiłek dziennie lub jedzą co drugi dzień. W Rwandzie jest około 64 tys. niewidomych, w tym 20 tys. dzieci. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku są choroby genetyczne (katarakta), niedożywienie, alergia oczu, a także coraz częstsze choroby nowotworowe oczu lub jaskra. Los niewidomego w tradycji rwandyjskiej związany jest z przekleństwem, które ciąży nad rodziną. Dlatego najczęściej niewidome dzieci są ukrywane przez rodziny, które się ich wstydzą. Niewidomi są też skazani na żebractwo od najmłodszych lat.

Siostry prowadzą tam szkoły i internaty dla niewidomych dzieci z całej Rwandy. Szkoła realizuje normalny program nauczania w oparciu o metody dotykowe, w internatach dzieci uczą się czynności życia codziennego, by mogły powrócić do społeczeństwa jako osoby zrehabilitowane i samodzielne.

Siostra Fabiana zachęcała dzieci do wdzięczności Panu Bogu za rodziców i zdrowie oraz do modlitwy za dzieci w Rwandzie.

s. Maria