Szkola Podstawowa
   Strona głównaLinkiGaleriaKontaktSzukajMapa dojazdu
Logo Szkoły
Nasza szkoła
 Aktualności
 Nasz patron
 Historia szkoły
 Dyrekcja
 Kadra pedagogiczna
 Pedagog
 Psycholog
 Logopeda
 Pielęgniarka
 Integracja sensoryczna
 Biblioteka
 Świetlica
 Zajęcia pozalekcyjne
 Plan lekcji
Dokumenty szkolne
 Statut
 Program Rozwoju
 Program wychowawczo-
 profilaktyczny

 Polityka ochrony
 dziecka

 Procedury
 Regulaminy
 Stypendia motywacyjne
 Wyniki sprawdzianu
 w klasach VIII

 Bezpłatne podręczniki
 Wykaz podręczników
 na rok 2019/20

 Obiekty sportowe
 Terminarz 2019/20
W szkole
 Samorząd Uczniowski
 Szkolny Klub
 Wolontariatu

 Podpatrzone w szkole
 Konkursy i olimpiady
 Sport
mLegitymacja
 Informacje ogólne
 Instrukcja instalacji
 mLegitymacji

Druki do pobrania
 Karta kolonii
 Podanie o duplikat
 legitymacji

 Karta zgłoszenia
 dziecka do świetlicy

Dziennik
 Dziennik elektroniczny
Ogłoszenia
 Regulamin dowozu
 uczniów

 Rozkład jazdy autobusu
Obiady
 Opłaty X - XII
 Regulamin i oferta
 cenowa

 Umowa - korzystanie
 z obiadów

 Kontakt
1% podatku
 Przekaż 1% podatku
Rada Rodziców
 Prezydium RR
 Regulamin RR
 Protokoły zebrań RR
 Składka na RR
 Konto Rady Rodziców
 Archiwum
Programy w oddz.
  przedszkolnych
Dość już tego hałasu!
Aktualności
Dość już tego hałasu!


Dość już tego hałasu! Jak bronić się przed akustycznym smogiem?

Hałas to jeden z największych naszych wrogów i niestety stały element naszego otoczenia. Dziś pochylamy się nad tym problemem. Wyjaśniamy, jakie dźwięki są niebezpieczne dla naszego zdrowia i jak się przed nimi bronić.

Z roku na rok jest coraz głośniej, przez co czujemy się coraz gorzej. W miastach przybywa ludzi, a wraz z nimi niekorzystnych odgłosów cywilizacji. Wystarczy przez pięć minut postać w centrum np. Warszawy, żeby na własnej skórze doświadczyć negatywnego oddziaływania hałasu, nazywanego też smogiem akustycznym.

Czym jest hałas?

Hałas to po prostu niepożądany dźwięk, którego działanie jest uciążliwe i szkodliwe dla człowieka. Niechciane dźwięki np. huk, trzask, nieustanny szum czy szmer mają różne natężenie, widma częstotliwości i długotrwałość działania.

Wyróżniamy hałas przemysłowy, czyli ten w miejscu pracy; komunikacyjny np. drogowy, kolejowy, lotniczy i komunalny, dotyczący miejsca zamieszkania. Niestety natykamy się na niego gdziekolwiek byśmy się nie ruszyli, chyba że mamy to szczęście, że mieszkamy poza miastem, w jakimś zacisznym miejscu.

Natężenie hałasu a skutki zdrowotne

0-35 decybeli to hałas pochodzący z natury. To wszystkie dźwięki naturalnie występujące w przyrodzie. Nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, a są dla niego wręcz korzystne, to np. odgłosy lasu.

35-70 decybeli to np. dźwięk odkurzacza, sprzętu kuchennego, chrapania. Taki poziom natężenia dźwięku osłabia układ nerwowy, powoduje uczucie zmęczenia, niepokoju, nerwowość i rozdrażnienie, obniża czułość wzroku, niekorzystnie wpływa na sen czy wypoczynek.

70- 90 decybeli to np. odgłosy ulicy, szum w centrum handlowym, w pracy, w szkole podczas przerwy czy na uczelni. Nawet jeżeli nie jest bardzo głośny, to jest jednostajny i długotrwały, bardzo niekorzystnie działający na układ nerwowy. Powoduje osłabienie słuchu i ostre bóle głowy.

Dźwięki powyżej 90 decybeli np. odgłosy piły łańcuchowej czy młota pneumatycznego są już bardzo groźne dla naszego zdrowia, a hałas, który przekracza 130 decybeli (np. start myśliwca) wprawia w drganie nasze narządy wewnętrzne uszkadzając je i prowadząc do różnych chorób (może np. trwale uszkodzić słuch). Taki poziom natężenia dźwięku może wywołać mdłości, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, oczopląs.

Problem cywilizacyjny

Zastanówmy się, czy w ciągu dnia mamy choć chwilę ciszy. Na ogół budzi nas dźwięk budzika - głośny i nieprzyjemny, następnie włączamy radio, telewizję, ekspres do kawy, czyli poziom hałasu stale rośnie. Wychodzimy z domu, a tam napotykamy wszędobylski smog akustyczny, w pracy siedzimy w głośnym pomieszczeniu, a gdy wracamy do domu kropkę nad "i" stawiają krzyczące i płaczące dzieci. I jak tu nie zwariować? No właśnie, badania pokazują, że jest z nami coraz gorzej.

Niechciane dźwięki wywołują niepokój, podenerwowanie i agresję, a także zaburzenia snu, depresje, lęki i inne zaburzenia psychiczne. U dzieci długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego. U dorosłych sprzyja chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego, a także chorobie wieńcowej i zawałom serca.

Coraz więcej osób skarży się na szumy w uszach i drażniące dźwięki, słyszane nawet w ciszy. Do tej pory takie dolegliwości przypisywano głownie osobom starszym. Teraz to się zmieniło. Na podobne objawy skarży się do trzecia osoba. Na skutek małych uszkodzeń czy chwilowej dysfunkcji spowodowanej małym hałasem objawy mijają, ale u 5 proc. ludzi mają charakter stały, a nieleczone prowadzą do utraty słuchu.

Hałas to problemem cywilizacyjny, jest go coraz więcej, występuje coraz częściej i jest głośniejszy. Szacuje się, że do 2025 roku na całym świecie więcej niż 900 milionów ludzi będzie cierpieć z powodu utraty słuchu.

Jak chronić się przed hałasem?

Każdy z nas może zminimalizować obecność niechcianych dźwięków w codziennym życiu. W mieszkaniu czy domu zainstalujmy okna, które pochłaniają dźwięki z otoczenia oraz drzwi (także te wewnątrz mieszkania), które tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz pomieszczenia.

Jeśli chcemy odciąć się od jakichkolwiek dźwięków, spróbujmy zatyczek do uszu (świetnie sprawdzą się podczas snu) czy nauszników.

Do słuchania muzyki czy radia na naszych smartfonach używajmy nowoczesnych słuchawek audio, które redukują czy izolują hałas.

Natomiast dla naszego komfortu psychicznego wybierzmy się przynajmniej raz w tygodniu poza miasto czy na spacer do pobliskiego lasu i ograniczmy używanie sprzętu elektronicznego.

Źródło: TVN Meteo Active

Autor: mar/mar
BIP
Facebook
Wydarzenia
28.02, piątek, 17:00
Spotkanie Absolwentów

24.03, wtorek, 18:00
Zebrania z Rodzicami klas 0-3

25.03, środa, 17:30
Zebrania z Rodzicami klas 4-8

25.03, 18:30 - 20:00
Dzień Otwarty klas 4-8
Rekrutacja 2020/21
 - klasa 1
 Zarządzenie Wójta
 Informacje ogólne
 Zgłoszenie - klasa 1
 obwód

 Wniosek - klasa 1
Rekrutacja 2020/21
 - klasa 0
 Zarządzenie Wójta
 Informacje ogólne
 Wniosek oddziały
 przedszkolne 0

 Oświadczenia rodziców
 Oświadczenie
 o zamieszkaniu

Szkoła Promująca
  Zdrowie
 Krajowy certyfikt
 Wyniki autoewaluacji
 2015

 Prezentacja działań 2015
 Jesteśmy SzPZ
 Sprawozdania z działań
 w latach 2015 - 2019

 Publiczna prezentacja osiągnięć w ramach Szkoły Promującej Zdrowie
 Działania w latach
 2015 - 2019

 Realizacja priorytetów
 Szkoły

 Szkoła Promująca
 Zdrowie

 Bezpieczeństwo dzieci
 na co dzień

 Świadomy rodzic
 prezentacja

 Bezpieczna przerwa
 prezentacja

 Działania szkoły
 prezentacja

 Wyniki autoewaluacji
 prezentacja

Nasze kluby
 Klub Szachowy Hetman
Cheerleaderki
Wagarowicz
 Grudzień 2019
 Marzec, kwiecień 2019
 Grudzień, styczeń
2018 - 2019

 Październik, listopad 2018
 Archiwum
Certyfikaty
Certyfikaty
Programy unijne i
  rządowe
6681233 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.8 © 2003-2005 | Sublime by: | Projekt i wykonanie: